רכבת העמק מבקרת בנהריים- טיול בין אתרי רכבת העמק המזרחיים ומפעל החשמל של הזקן מנהריים

דרגת קושי : קל

סוג הטיול : רכוב עם קטעי הליכה קצרים

ציוד למטייל : נעלי הליכה נוחות, כובע, אלכוג'ל, מסיכה

התחייבות : עד 25 משתתפים

תיאור המסלול :

המאה ה-20 הביאה עמה רוח של קידמה גם לארץ ישראל. אחד ממפעלי הבניה הגדולים ופורצי הדרך בהנהגתו של הסולטאן העות'מאני, היה סלילת הרכבת החיג'אזית אשר חיברה את הסהר הפורה למדבריות ערב. חלקו של הפרויקט השאפתני עובר בגבולות א"י באזור העמקים הצפוניים ומוכר כרכבת העמק. כעשור לאחר מכן עלה ארצה פנחס רוטנברג אשר ייסד את חברת החשמל והקים את תחנת החשמל ההידרואלקטרית בנהריים. מפעל אדיר אשר הצריך גם הוא משאבים עצומים. אנו נצא לנקודות המפגש וההשקה של שני מפעלים אדירים אלו.

רכבת העמק מבקרת בנהריים- טיול בין אתרי רכבת העמק המזרחיים ומפעל החשמל של הזקן מנהריים

ניפגש ליד תחנת המשטרה בעפולה ונצא לביקור במתחם התחנה בעפולה. תחנה זו הייתה מהחשובות בתחנות הרכבת והיוותה את מרכז היישוב אשר התפתח במקום. המתחם שופץ בשנים האחרונות וניתן לבקר בין מבני התחנה השונים. כאן גם נבין את החשיבות הרבה שייחס מתכנן העיר ריכרד קאופמן לתחנת הרכבת. נמשיך בנסיעה לאורך תוואי הרכבת החדש לכיוון תחנת הרכבת בבית שאן ונעמוד על ההבדלים בין התחנות. מכאן המשיך בנסיעה לביקור באתר גשר הישנה נבקר באתר ונתמקד במופע אורקולי המספר את סיפור הקמת והפעלת מפעל החשמל ההידרואלקטרי של פנחס רוטנברג. לאחר שנצפה בסרט המספר את סיפור ההתיישבות במקום, נרד רגלית בטיילת הגשרים שעל הירדן ונתמקד בגשר הרכבת שעליו הוצבו שני קרונות מקוריים של רכבת העמק. 
לאחר הפסקה קצרה נמשיך בנסיעה צפונה תוך שאנו חולפים בקרבת שניים מהגשרים היפים של רכבת העמק: גשר יששכר וגשר תבור. נמשיך לתצפית על אי השלום אשר סימל את השלום עם ירדן והוחזר לירדנים לפני מספר חודשים. מתצפית זו ניתן לראות ולהבין את גודל חזונו של הזקן מנהריים ולהתרשם ממפעל אדיר זה וכן לצפות בתחנת הרכבת שמעבר לגבול. מכאן נמשיך בהליכה בשביל הסכרים. שביל זה הונגש למבקרים ממש על גדת הירדן בינות לסכרים שבנה רוטנברג כדי לווסט את כמויות המים. הטיול בשביל אורך כ-45 דקות ומגיע ממש לשפך הירמוך. נחזור לרכבים ונתקדם בנסיעה עד לסכר דגניה אשר משמש היום כ"פקק" המווסת את מי הכנרת. הסכר נבנה כחלק ממפעל תחנת החשמל ההידרואלקטרית. כאן נהנה גם מגובה המפלס של הכנרת המלאה.

אתרים בתשלום הכלולים במחיר הטיול: אתר גשר הישנה, טיילת גאון הירדן, שביל הסכרים

20181115_162754_HDR
IMG_4750
20181119_104046
לוגו פיטנגו

הירשמ/י למועדון

וקבל/י למייל את הטיולים הקרובים

ספר אורחים

הוסף המלצה